------------------ autor: Andrzej Zejdler -------------------- Practice makes perfect ---- Learn something new every day --------------------------------------------------------------------- KLIKNIJ DWUKROTNIE NA DOWOLNE ANGIELSKIE SŁOWO, ABY USŁYSZEĆ JEGO POPRAWNĄ WYMOWĘ
niedziela, 10 lutego 2008
Angielski do matury (ustnej) online -- unikatowy kurs oparty na niezwykłej metodzie fiszek

Portal www.angielski.edu.pl oferuje ogromną ilość wszelakich materiałów do nauki języka angielskiego. Ciekawą propozycją skierowaną do maturzystów jest kurs "Angielski do matury (ustnej) online". Składa się on ze 100 lekcji, które faktycznie są wirtualnymi fiszkami. Każda z nich koncentruje się na jednym zagadnieniu. Na przykład, dzięki fiszce nr 1 można nauczyć się albo przypomnieć słówka: obrazek, zdjęcie i wyrażenia "na pierwszym obrazku widzę mężczyznę" oraz "to jest obrazek przedstawiający kobietę". Gdy udamy się na stronę z tą fiszką, ujrzymy jej tylko polskojęzyczną stronę. Aby zobaczyć, jak powyższe wyrazy i wyrażenia brzmią po angielsku, należy kliknąć na napis "obróć". A więc, nauka za pomocą fiszek polega na wielokrotnym obracaniu fiszek, aż do momentu, gdy zapamiętamy całe wymagane słownictwo po angielsku.

Kurs jest dostępny pod adresem:

www.angielski.edu.pl/matura---fiszki/

sobota, 09 lutego 2008
Rozwiąż krzyżówkę BBC LE i sprawdź znajomość "zimowego" słownictwa

W każdy piątek na stronie BBC Learning English jest publikowana nowa krzyżówka:

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/quizzes/crosswords/winter.shtml 

W tym tygodniu krzyżówka jest ułożona z wyrazów związanych z zimą i sportami zimowymi. Aby rozpocząć rozwiązywanie krzyżówki, należy kliknąć na numer 1, aby zobaczyć definicję wyrazu. Następnie, trzeba wpisać litery do właściwych kratek. Przy odgadywaniu poszczególnych słów pomocne mogą okazać się linki do innych części portalu BBC Learning English, gdzie można znaleźć odgadywane słowo. Ponadto, mamy możliwość ujawnienia pięciu liter, ale musimy pamiętać, że dotyczy to całej krzyżówki, a nie jednego słowa.

Około 50 innych krzyżówek, które ukazały się w poprzednich tygodniach o różnorodnej tematyce: od lotnisk i podróżowania, poprzez piłkę nożną, aż do siedmiu cudów świata, można znaleźć w archiwum pod adresem:

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/quizzes/crosswords/crosswords_archive.shtml

Gdyby okazało się, że nie ma jeszcze krzyżówki na temat, który was interesuje, można go zaproponować, wysyłająć wiadomość emailową na adres: learningenglish@bbc.co.uk

piątek, 08 lutego 2008
"Better Speaking" czyli jak lepiej mówić po angielsku

Każdego dnia pojawiają się nowe materiały do nauki języka angielskiego w portalu www.bbclearningenglish.com. Wczoraj ukazał się pierwszy odcinek z nowego cyklu "Better Speaking" na stronie webkastów "Talk about English":

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/webcast/index.shtml

Program stara się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby płynnie i z przekonaniem mówić po angielsku. Autorzy informują, że w kolejnych czwartkowych programach z tej serii będzie można posłuchać opinii osób uczących się języka angielskiego z całego świata, a także eksperta, który specjalizuje się w nauczaniu mówienia po angielsku, Richarda Hallows.

Programu można posłuchać online za pomocą odtwarzacza RealOne Player, pobrać jako plik w formacie mp3, albo też pobrać lub zasubskrybować jako podkast.

Na dole strony znajduje się link do całkiem pokaźnego archiwum programów "Talk About English" z ubiegłego roku:

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/webcast/tae_archive_2007.shtml

czwartek, 07 lutego 2008
"Face Up to Phrasals" czyli "Staw czoła czasownikom złożonym" -- nowy kurs BBC LE

Nowy kurs "Face Up to Phrasals" pojawił się dzisiaj w portalu BBC Learning English:

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/radio/specials/1715_faceup/index.shtml

Zdaniem autorów, kurs ma nauczyć czasowników złożonych w szybki, łatwy i zabawny sposób. Wystarczy śledzić przygody Freda, Betty, Zoe, Alice i reszty gangu i przy okazji można nauczyć się nowego czasownika złożonego w każdym kolejnym odcinku kursu.

W pierwszym epizodzie "Fred and Betty: Is this the End?" pojawia się jedynie Betty i Fred. Są ze sobą od lat, ale właśnie teraz Betty jest bardzo zdenerwowana z powodu Freda. Ma właśnie powiedzieć mu co ją tak rozzłościło. Jeśli chcecie dowiedzieć się, posłuchajcie ich rozmowy, a jednocześnie sprawdźcie znajomość czasownika złożonego:

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/radio/specials/1715_faceup/page2.shtml

Jeśli chcecie poznać dalsze losy bohaterów, postarajcie się odwiedzać stronę kursu w każdą środę przez następnych dwanaście tygodni. Gdybyście chcieli wirtualnie pogawędzić na temat historii Betty i Freda, a także poćwiczyć użycie czasowników złożonych, pomyślcie o przyłączeniu się do grupy BBC Learning English w popularnym portalu społecznościowym Facebook: http://www.facebook.com/login.php

Można to uczynić w szybki i łatwy sposób -- poprostu należy założyć konto:
https://www.facebook.com/r.php?r=200

i wysłać do BBC Learning English "a friend request".

How to ask someone out czyli jak zaprosić kogoś na randkę po angielsku

Kolejną interesującą częścią portalu www.bbclearningenglish.com godną polecenia, są strony pod wspólnym tytułem "How to..." (Jak...), na których można zapoznać się ze zdaniami i wyrażeniami przydatnymi we wszystkich możliwych sytuacjach, od zamawiania napoju w restauracji do sprzeczki z kimś. Strony są podzielone na 7 głównych kategorii:

  • Discussions ( Język dyskusji)
  • Conversations (Język rozmowy)
  • Requests, offers & invitations (Język próśb, propozycji i zaproszeń)
  • Instructions, explanations & advice (Język poleceń, wyjaśnień i porad)
  • Good news, bad news (Język dobrych i złych wiadomości)
  • Complaints, apologies and excuses (Język skarg, przeprosin i usprawiedliwień)
  • Hello and goodbye (Język pozdrowień)

Na każdej stronie można posłuchać nagrania audio online za pomocą odtwarzacza RealOne Player, ale również można pobrać nagranie jako plik w formacie mp3 oraz skrypt w formacie pdf. Każdemu odcinkowi towarzyszą także ćwiczenia utrwalające zdobytą wiedzę, albo online w formacie Flash, albo też w do pobrania w formacie pdf. Ponadto, istnieje możliwość pobrania nagrań lub też zasubskrybowania w formie podkastów. 

Seria "How to..." jest dostępny pod adresem:

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/grammar/how_to/

W tym tygodniu  najnowszy epizod jest zatytułowany "How to ask someone out", czyli "Jak zaprosić kogoś na randkę":

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/radio/specials/142_requests_offers/page8.shtml

Nowy odcinek cyklu "How to..." pojawia się w każdą środę. 

środa, 06 lutego 2008
Merriam-Webster Visual Dictionary Online -- nowy słownik obrazkowy z nowym punktem widzenia

Renomowane amerykańskie wydawnictwo Merriam-Webster, wydawca słowników na którego stronie: http://www.m-w.com/ można m.in. korzystać z 3 bezpłatnych (w tym, ze słownika medycznego) słowników (godnym uwagi jest to, że słownik American English jest jedynym profesjonalnym słownikiem, w którym jest możliwa posłuchanie prawidłowej wymowy danego słowa)  i tezaurusa, udostępniło nowy bezpłatny obrazkowy słownik - Visual Dictionary Online.

Słownik zawiera 20,000 haseł z kontekstowymi definicjami i ponad 6,000 kolorowych obrazków ukazujących wszystkie dziedziny życia podzielonych na 15 głównych grup tematycznych. Dodatkową zaletą jest możliwość posłuchania poprawnej wymowy słów. 

Słownik jest dostępny pod adresem:

www.visualdictionaryonline.com/

Aby sprawdzić znajomość słownictwa, można zagrać w grę tygodnia, która jest pod adresem:

http://visual.merriam-webster.com/games_game-week.php

Gra polega na dopasowywaniu słówek do ilustracji.

W tym tygodniu gra jest poświęcona elementom historycznego ubioru.


Istnieje możliwość zasubskrybowania Game of the week. Po wypełnieniu formularza pod adresem:

http://visual.merriam-webster.com/games_subscribe.php

co tydzień będzie się otrzymywało informację o nowej grze za pomocą poczty elektronicznej.

exterior of a house - Visual Dictionary Online

wtorek, 05 lutego 2008
Macmillan Dictionaries Word of the Week -- poznawaj nowe słówka w języku angielskim

W języku angielskim, jak w każdym innym żywym języku, ciągle pojawiają się nowe słówka. Można zadać pytanie - co zrobić, aby być na bieżąco? Oczywiście, można kupić najnowszy słownik renomowanego wydawnictwa. Ale problem polega na tym, że słowniki są wydawane co kilka lat. Rozwiązaniem może być na przykład strona Macmillan Dictionaries Word of the Week, na której w każdy poniedziałek jest publikowane nowiutkie słówko, którego na próżno szukać w słownikach.

W tym tygodniu takim wyrazem jest policzalny rzeczownik locavore lub localvore, który oznacza osobę, która wyłącznie spożywa żywność, która jest uprawiana lub produkowana lokalnie. Jeśli chodzi o wymowę tego słówka, oprócz podanej transkrypcji fonetycznej, istnieje możliwość posłuchania poprawnej wymowy obu jego odmian. Ponadto, są podane dwa przykłady użycia tego wyrazu w północnoamerykańskich gazetach i historia jego powstania. Na dole strony można znaleźć wyniki wyszukiwania tego słowa i wyrazów pochodnych za pomocą wyszukiwarki Google, które pokazują jego popularność.

Macmillan Word of the Week jest dostępne pod adresem:

www.macmillandictionaries.com/resourcenew.htm

Istnieje archiwum nowych słów z lat 2003-2007 dostępne pod adresem:

www.macmillandictionaries.com/wordoftheweek/wotw_archive.htm

Można je przeglądać albo według lat:

www.macmillandictionaries.com/wordoftheweek/archive/wotw-by-year.htm

albo według wykazu tematycznego:

www.macmillandictionaries.com/wordoftheweek/archive/wotw-by-topic.htm

albo też według alfabetu:

www.macmillandictionaries.com/wordoftheweek/archive/wotw-by-alpha.htm

Nowe słówka są wyszukiwane i opisywane przez Kerry Maxwell, leksykografkę i autorkę książek.

Słownik tematyczny języka angielskiego - powtórz swoje słownictwo i pomóż go rozwijać

Innym interesującym portalem pomocnym w nauce języka angielskiego, tym razem polskojęzycznym, jest www.angielski.edu.pl - jego twórcy twierdzą, że jest to największy portal do nauki języka angielskiego w Polsce. Rzeczywiście, można tu znaleźć ogromną ilość materiałów praktycznie dla każdego.

Nowością w tym portalu jest Słownik tematyczny języka angielskiego, w którym w chwili obecnej jest zgromadzonych 798 słów w 12 działach i 75 kategoriach. Słownik posiada dwie przydatne funkcje: "Powtarzanie zgromadzonych słówek", a nawet "Tworzenie sciągi z wybranych słówek". Aby znaleźć interesujące nas słowo, nie trzeba przeglądać całego słownika - wystarczy je wpisać w polu "Przeszukaj słownik tematyczny:" i nacisnąć przycisk "szukaj słowa".

Co jednak zrobić, gdy się okaże, że nie ma interesującej nas kategorii albo słowa? Jeśli uznasz, że rzeczywiście są one ważne, możesz je poprostu dodać, ponieważ słownik jest tworzony przez jego użytkowników. Aby jednak to uczynić, musisz być zalogowany, a to znaczy, że należy wcześniej zarejestrować się w tym portalu pod adresem: 
www.angielski.edu.pl/index.php?option=com_comprofiler&task=registers                                           

Słownik jest dostępny pod adresem:
 
http://www.angielski.edu.pl/slownik_tematyczny.html

poniedziałek, 04 lutego 2008
BBC Words in the News - poznaj słownictwo doniesień korespondentów BBC z całego świata

Portal http://www.bbclearningenglish.com/, poza grami językowymi, jest wypełniony mnóstwem innych interesujących materiałów do nauki języka angielskiego. Dzisiaj pragnę polecić cykl doniesień radiowych korespondentów BBC zatytułowany Words in the News. Na stronie:

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/newsenglish/index.shtml

możemy znaleźć całkiem pokaźne archiwum doniesień z lat 2001-2007, a na stronie:

www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/newsenglish/witn/2008/02/080204_rio_carnival.shtml

znajduje się dzisiejsze doniesienie "Rio carnival" (Karnawał w Rio):

Każdego doniesienia można posłuchać, a następnie przeczytać jego tekst, zwracając szczególną uwagę na wytłuszczone słowa i wyrażenia, których definicje są podane w języku angielskim pod tekstem doniesienia.

*****************************************************************************************

Aby posłuchać poprawnej wymowy poniższych słów, wystarczy DWUKROTNIE KLIKNĄĆ na dowolny angielski wyraz.

*****************************************************************************************  

A oto tłumaczenie słów i wyrażeń z ostatniego doniesienia "Rio carnival":

the focus of the main parade - centrum głównej parady

shanty towns - dzielnice slamsów

an explosion of sound and colour - eksplozja dźwięków i kolorów

floats - ogromne pojazdy z platformami 

Controversially - kontrowersyjnie

to potray the naked bodies of Holocaust victims - aby pokazać nagie ciała ofiar Holokaustu

took the issue to court - podali sprawę do sądu

dismay - przerażenie, konsternacja

had its fair share of problems - mieć dużo problemów

as if to make the point - jak gdyby chcąc podkreślić, że

niedziela, 03 lutego 2008
Posłuchaj BBC The Commentary Box i sprawdź umiejętność słuchania ze zrozumieniem

I jeszcze jedna gra ze strony www.bbclearningenglish.com dla miłośników piłki nożnej - The Commentary Box (Budka komentatora), tym razem sprawdzająca umiejętność słuchania ze zrozumieniem żywego języka angielskiego. Gra składa się z pięciu różnych krótkich nagrań dźwiękowych z Piłkarskich Mistrzostw Świata w 2006 roku. Aby zacząć, należy kliknąć na jeden z 5 przycisków. Każdemu nagraniu towarzyszą trzy różne zadania. Końcowy wynik za wszystkie zadania jest wyświetlany na dole głównego ekranu.

Gra jest dostępna pod adresem:

http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/quizzes/football/index.shtml

Jest także taka sama gra tylko z nagraniami z Pucharu Narodów Afryki dostępna pod adresem:

http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/quizzes/football/africa_cup/index.shtml

| < Lipiec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
!!! ADRESY E-MAIL AUTORA
@@@ CAE @@@
$$$ CPE $$$
*** EGZAMIN GIMNAZJALNY ***
### FCE ###
!!! MATURA !!!
ANGLOGAZETY & CZASOPISMA
BUSINESS ENGLISH
Ciekawe blogi
Ciekawe strony
Graj, ucz się i pomagaj
GRY JĘZYKOWE
NOWE SŁOWA
OBEJRZYJ OPERĘ MYDLANĄ BBC LE
OBEJRZYJ SKRÓT WIADOMOŚCI BBC
OBEJRZYJ SKRÓT WIADOMOŚCI SKY NEWS
OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
POPRAWNA PISOWNIA - SPELLING
POPRAWNA WYMOWA
POSŁUCHAJ BBC 5 LIVE: Live news and sport
POSŁUCHAJ BBC WORLD SERVICE LIVE
POSŁUCHAJ BIULETYNÓW INFORMACYJNYCH BBC
POSŁUCHAJ ŚCIEŻKI DŹWIĘKOWEJ CNN
SŁOWA DNIA
SŁOWNIKI
SŁUCHANIE ZE ZROZUMIENIEM
TEZAURUSY

SŁOWNIKI WYMOWY

howjsay.com
merriam-webster.com

KLIKNIJ 2-KROTNIE na dowolne angielskie słowo, aby USŁYSZEĆ wymowę,

albo WPISZ i:


Sprawdź PISOWNIĘ:

albo TEKSTU

Szukaj w SŁOWNIKACH:


Szukaj synonimów w TEZAURUSACH:


PHONETIC TRANSCRIBER


darmowe liczniki


The OneLook Word of the Day isDAILY CARTOON click to enlarge
Hangman